Specjalista psychiatra, specjalista terapii środowiskowej.

Klinicysta, nauczyciel akademicki, badacz.

Kierownik Katedry i I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (https://umlub.pl/uczelnia/struktura-organizacyjna/szczegoly,608.html )

Ukończyła studia podyplomowe ,,Badania Kliniczne – organizacja, prowadzenie z elementami zarządzania”  na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Konsultant Wojewódzki w dziedzinie Psychiatrii.

Redaktor Naczelny czasopisma Current Problems of Psychiatry (http://www.cppsych.umlub.pl/editorial/).

Członek Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

W latach 2019-2024 pełniła funkcję Prodziekana Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zdobywała doświadczenie za granicą m.in.: w 2001 roku była stypendystką Rządu Danii – Ministerstwa Nauki oraz Polskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej, odbywając staż naukowy w Departament of Psychiatry University of Copenhagen w Danii. W latach 2009-2010 pracowała jako konsultant, specjalista psychiatra w Szpitalu Uniwersyteckim w Aalborgu w Danii.

Autorka i współautorka ponad ponad 530 publikacji naukowych w czasopismach krajowych i zagranicznych ( https://bpp.umlub.pl/bpp/autor/Hanna-Karakula-Juchnowicz/ )

Laureatka licznych nagród za działalność naukową, dydaktyczną, kliniczną i społeczną, m.in. Copernicus Prize 2013.

Wykładowca w trakcie wielu szkoleń, kursów i zjazdów w kraju i za granicą, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu psychiatrii. Wspólna praca prof. Hanny Karakuły-Juchnowicz i mgr Zuzanny Rząd dotycząca badań nad zastosowaniem przezczaszkowej stymulacji prądem stałym  w terapii pacjentek z jadłowstrętem psychicznym została wyróżniona nagrodą Excellence Award podczas konferencji ECNP (European College of Neuropsychopharmacology) w Mediolanie, która odbyła się w dniach 21-24 września 2024 roku.

Zainteresowania naukowe i kliniczne dotyczą zaburzenia afektywne (depresja, zaburzenie afektywne dwubiegunowe), zaburzenia psychotyczne, zaburzenia odżywiania,  zaburzenia nerwicowe, uzależnienia, nutripsychiatria.

Misją prof. Hanny Karakuły-Juchnowicz jest holistyczne podejście do zdrowia psychicznego, łączące zaawansowaną diagnostykę i leczenie psychiatryczne z promowaniem zdrowego stylu życia. Skupia się na integracji nowoczesnej farmakoterapii, psychoterapii oraz elementów nutripsychiatrii, podkreślając znaczenie diety, aktywności fizycznej i dobrostanu psychicznego w leczeniu i profilaktyce zaburzeń psychicznych.

Jako naukowiec i praktyk, prof. Karakuła-Juchnowicz dąży do wdrażania innowacyjnych rozwiązań w psychiatrii, które umożliwiają spersonalizowane leczenie pacjentów, uwzględniając nie tylko ich potrzeby biologiczne, ale także psychologiczne i społeczne.

Kluczowym aspektem jej pracy jest również edukacja kolejnych pokoleń psychiatrów, aby szerzyli podejście zorientowane na pacjenta i promowali zdrowie psychiczne jako integralny element dobrostanu społecznego.

Prof. Hanna Karakuła-Juchnowicz jest aktywnie zaangażowana w inicjatywy społeczne i charytatywne, w tym w działania Lubelskiej Akcji Charytatywnej (http://www.lubelskaakcjacharytatywna.pl/) . Jako uznana postać w środowisku akademickim i medycznym, wielokrotnie wspierała tę inicjatywę, której celem jest pomoc najbardziej potrzebującym poprzez organizację wydarzeń artystycznych oraz zbiórek funduszy na cele dobroczynne. Jej udział w akcjach charytatywnych obejmuje zarówno promowanie idei wsparcia dla lokalnych instytucji medycznych, jak i zaangażowanie w działania na rzecz pacjentów, szczególnie tych dotkniętych chorobami psychicznymi.

Nasi specjaliści

  • 1